Lední medvěd z Austrálie - rum Bundaberg

Co má Austrálie společného s ledním medvědem? Kde by se tam vzal? Není to nepovedený medvídek koala? Podobné mudrování asi slyšela etiketa nejznámějšího australského rumu mnohokrát. Kde se tedy vzal lední medvěd v Austrálii, navíc v její tropické části? Město Bundaberg ležící nedaleko východního pobřeží Austrálie se již od svého založení v 70. letech 19. století zabývalo pěstování cukrové třtiny a výrobou cukru. Melasu, která je vedlejším produktem výroby cukru, místní farmáři ...


bundy-logo2.jpgCo má Austrálie společného s ledním medvědem? Kde by se tam vzal? Není to nepovedený medvídek koala? Podobné mudrování asi slyšela etiketa nejznámějšího australského rumu mnohokrát.

Kde se tedy vzal lední medvěd v Austrálii, navíc v její tropické části?

Město Bundaberg ležící nedaleko východního pobřeží Austrálie se již od svého založení v 70. letech 19. století zabývalo pěstování cukrové třtiny a výrobou cukru. Melasu, která je vedlejším produktem výroby cukru, místní farmáři podomácku pálili na rum. V r. 1888 se několik menších cukrovarníků spojilo a založili Bundaberg Distilling Company. Během následujících 100 let se společnost rozrostla a rum Bundaberg se stal doslova australským národním nápojem. Kromě klasické verze o 37% alkoholu se v současnosti vyrábí Bundaberg Overproof o 57,7% alk., Bundaberg Red (rovněž 37%), jehož extra hladké chuti je dosaženo trojí filtrací - za studena, přes uhlíkový filtr a přes filtr z červené gumy, a Bundaberg Reserve, který se nechává zrát výrazně déle než 2 roky jako ostatní rumy Bundaberg. Kromě těchto čistých rumů společnost vyrábí a lahvuje již předmixované nápoje – Bundaberg Rum & Cola, Bundaberg Rum Dry & Lime (se zázvorovým pivem - ginger ale a limetkovou šťávou), Bundaberg Dark & Stormy (se zázvorovým pivem - ginger beer) .

A co ti lední medvědi?

bundy_cool.jpgLední medvěd, důvěrně zvaný "Bundy", se zrodil v r. 1961, kdy se poprvé objevil na etiketě rumu Bundaberg a od té doby i v mnoha reklamních kampaních. Společnost si údajně vybrala tohoto neobvyklé maskota, aby symbolizoval, že rum Bundaberg dokáže zahnat i tu největší zimu.  Tato kampaň byla očividně směřována do zahraničí. Australané ocení spíš něco, co zažene horko než zimu, jak tomu nasvědčuje i vysoká lokální obliba předmixovaných nápojů, které bohužel nejsou v České republice dostupné. Avšak i vy si můžete namíchat osvěžující koktejly, které vám zpříjemní horké léto.

Originální recept na Bundaberg Dark & Stormy

  • 45 ml rumu Bundaberg
  • 200ml Ginger Beer

Nalijte do vysoké sklenice s ledem, zamíchejte a podávejte.

bundy-resting.jpgBundaberg Dry & Lime obsahuje místo „ginger beer“ chuťově jemnější „ginger ale“ a je dochucen limetkovou šťávu. Podíl složek není zveřejněn, ale vzhledem k tomu, že oba prodávané nápoje mají shodný obsah alkoholu, bude i poměr jednotlivých složek obdobný. K dochucení můžete použít čerstvou limetkovou šťávu nebo barový sirup.

Návod na Bundaberg Rum & Cola je obdobný.

Nemusíte se samozřejmě držet pouze těchto receptů, ale můžete rum Bundaberg použít i do dalších oblíbených koktejlů, jako je Mojito, Daiquiri apod.

Využijte naší letní nabídky a kupte rum Bundaberg s 25% slevou! (Akce platí do vyprodání zásob.)

--
19. 9. 2021
Vytvořil Michal Strelec a dodává také vývoj webových aplikací.